Trójmiasto: Miejsce, gdzie historia spotyka nowoczesność

0
2352
5/5 - (1 vote)

Trójmiasto należy do najbardziej urokliwych, fascynujących i charakterystycznych punktów turystycznych w Polsce. Poza samym dostępem do morza, Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują wiele innych atrakcji. Dotyczy to chociażby różnych wartych odwiedzenia miejsc, w których historia efektywnie spotyka się ze współczesnością.

Sopockie molo nad Bałtykiem

Molo w Sopocie jest jego najbardziej rozpoznawalnym elementem, a zarazem najdłuższym drewnianym molo w całej Europie. Jego długość sięga około pół kilometra, z czego część wchodzi wgłąb Zatoki Gdańskiej. Spacery po molo pozwalają na podziwianie panoramicznych widoków, a także korzystanie z wielu punktów widokowych do oglądania Bałtyku z wysokości. Miejsce to idealnie nadaje się też do obserwowania zachodów słońca, na tle których molo nabiera wyjątkowego klimatu. Pierwszy pomost o długości 31,5 metra został zbudowany jeszcze w 1827 roku. Obecnie tuż przy molo znajduje się sopocki bulwar, który jest wyjątkowo nowoczesnym miejscem. Turyści mogą tu znaleźć liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, idealnie wpasowujące się atmosferę kurortu nadmorskiego. Spacery po molo stanowią tym samym okazję do podziwiania widoków, a zarazem spróbowania rozmaitych przysmaków lokalnych.

Gdańska Starówka

Miejscem spotkania historii z nowoczesnością jest też Gdańska Starówka, będąca prawdziwym sercem miasta. Piękne zabytki nieustannie przyciągają turystów z całego kraju i zagranicy. Spacery po starych uliczkach pozwalają na przeniesienie się w czasie i samodzielne odkrycie dawnych dziejów Gdańska. Starówka słynie przede wszystkim z wyjątkowo estetycznych kamienic, które zwracają uwagę swoją atrakcyjną architekturą oraz niezwykłym podejściem do detali. Główna ulica to Długi Targ, gdzie można zobaczyć wiele takich budynków. W okolicy znajdują się też liczne kawiarnie, sklepiki i restauracje, które budują atmosferę Starówki. W centrum na uwagę zasługuje Fontanna Neptuna, będąca bardzo charakterystycznym symbolem miasta. Aby nie przegapić żadnych zabytków, warto zdecydować się na wynajem apartamentów w Gdańsku i zostać na miejscu trochę dłużej. Wiele ciekawych lokali proponuje firma BH Properties.

Gdynia Orłowo

Kolejnym miejscem styku historii i współczesności w Trójmieście jest bez wątpienia Gdynia Orłowo, czyli wyjątkowo urokliwy kurort nadmorski. Jego okolice nieustannie zachwycają swoimi malowniczymi krajobrazami, a także wyjątkowo piękną plażą. Kurort ten idealnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku nad morzem, zapewniając ogromne możliwości relaksu i spacerów w towarzystwie przyrody. Do największych atrakcji Gdyni Orłowo należy przede wszystkim plaża, która zachęca turystów do odwiedzin niezależnie od sezonu. Na miejscu można się opalać, a także odbywać wiele zabaw i gier plażowych. Do najbardziej znaczących historycznie i kulturowo obszarów zalicza się bez wątpienia Klif Orłowski, który jest ulokowany w dzielnicy Redłowo w Gdyni. Ta wyjątkowo malownicza ścieżka pozwala na odbycie spacerów prowadzących wzdłuż klifów, umożliwiając podziwianie morza i okolicy

Muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Dla osób zainteresowanych historią Trójmiasta bardziej bezpośrednio, dobrym rozwiązaniem może się okazać wizyta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nieprzypadkowo jest ono położone przy placu Władysława Bartoszewskiego, a tym samym blisko budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz jedynie siedem kilometrów od półwyspu Westerplatte. Muzeum działa jako spójna całość z innymi miejscami pamięci ofiar II wojny światowej, przez co stanowi obowiązkowy punkt wycieczek szlakami różnych wydarzeń historycznych Trójmiasta. Na odwiedzających czeka wyjątkowo nowoczesna ekspozycja z elementami interaktywnymi, które na różne sposoby przybliżają wojenne dzieje. Zgromadzone materiały przedstawiają informacje zarówno z punktu widzenia wielkich polityków, jak i zwykłych ludzi. Powierzchnia muzeum zajmuje około 23 tys. m2, z czego na główną wystawę poświęcono 5 tys. m2. Pozostała przestrzeń jest poświęcana na wystawy czasowe, a także realizację innych wydarzeń naukowych czy kulturalnych w Gdańsku.