Narty w Czechach, Słowacji, Austrii i Włoszech. Jak wybrać ubezpieczenie?

0
274
5/5 - (1 vote)

Ceny leczenia, a nawet konsultacji lekarskich za granica mogą być wielokrotnie wyższe niż koszt ubezpieczenia narciarskiego na tygodniowy wyjazd. W skład polisy wchodzą dodatkowe ochrony, które zapewniają kompleksowe wsparcie dla narciarzy, gdy przydarzy mu się wypadek lub poważna choroba. Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie na wyjazd za granicę do Czech, Słowacji, Austrii i Włoszech?

Sezon narciarski trwa już od kilku tygodni, a na stokach pojawia się coraz więcej narciarzy. Podczas tłoku na trasie zjazdowej łatwiej o kolizję czy upadek, których konsekwencje mogą być poważne i wymagać drogiego leczenia, akcji ratowniczej czy wypłaty odszkodowania za spowodowane szkody w przypadku sprawcy zdarzenia. Na wszystkie te kłopoty pomocne będzie ubezpieczenie narciarskie!

Skład ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie narciarskie to ubezpieczenie turystyczne dopasowane do aktywności na stoku, więc kupisz je tak samo jak zwykłą polisę podróżną, na przykład przez internet bez wychodzenia z domu w porównywarce ubezpieczeń – https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

W ramach ubezpieczenia narciarskiego ubezpieczony narciarz czy snowboardzista może otrzymać następujące ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie assistance,
  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym (sportowe),
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

W przypadku wyjazdu za granicę w skład ubezpieczenia turystycznego zawsze będzie wchodzić ubezpieczenie kosztów leczenia oraz powiązane z nim assistance – zapewnia ono między innymi pokrycie kosztów akcji ratowniczej w przypadku wypadku w górach. Natomiast w wyjeździe krajowym oferowane są przede wszystkim NNW i OC – koszty leczenia w Polsce pokrywa NFZ.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują po kilka wariantów ubezpieczenia na narty, które różnią się zakresem ochrony oraz sumami ubezpieczeń. To owe sumy są bardzo ważne. Dlaczego?

Suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza ona więc to, ile maksymalnie może wypłacić on odszkodowania lub do jakiej kwoty pokryje koszty leczenia czy utraty bagażu. Wniosek jest więc prosty, im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej dla ubezpieczonego, choć trzeba pamiętać, że często wyższa suma, to także wyższa składka – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczenie narciarskie dopasowane jest do potrzeb narciarzy. Na przykład w skład assistance może wchodzić świadczenie, dzięki któremu ubezpieczony otrzyma zwrot kosztów karnetu narciarskiego czy wynajmu sprzętu narciarskiego, gdy trasy narciarskie zostaną zamknięte w kurorcie, do którego pojechał.

Ubezpieczenie narciarskie do Czech

Narty w Czechach to świetny pomysł dla osób, które nie chcą płacić wysokich cen za karnety narciarskie. Dodatkowo dojazd do czeskich kurortów narciarskich z Polski jest prosty i szybki. Należy jednak pamiętać, że u naszego południowego sąsiada należy liczyć się z dodatkowymi opłatami w przypadku problemów ze zdrowiem.

Na przykład za wizytę na pogotowiu ratunkowym trzeba zapłacić 90 koron czeskich – podobnie jak za nagłe leczenie stomatologiczne. Płatne jest również ratownictwo górskie. Natomiast transport medyczny jest bezpłatny, gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Jednak transport z miejsca wypadku w górach do szpitala zorganizowany przez służby ratownictwa górskiego jest płatny – tak jak ten powrotny do kraju.

Ubezpieczenie narciarskie na Słowację

Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej posiadacze EKUZ mogą liczyć na pomoc medyczną na zasadach obowiązujących w danym kraju. W przypadku Słowacji jest ona w zasadzie bezpłatna. Jednak pobyt osoby towarzyszącej w szpitalu kosztuje 3,30 euro za dzień. Trzeba także zapłacić od 2 do 10 euro za wizytę w szpitalu bez konieczności hospitalizacji.

Jednak największe wydatki czekają na turystę lub narciarza, gdy konieczna będzie akcja słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowany zapłaci 100% kosztów przybycia ratowników, a cena zależy od ich liczby i wykorzystanego sprzętu (np. helikoptera).

Ubezpieczenie narciarskie w Austrii

Nawet z EKUZ narciarz zapłaci w Austrii za pobyt w szpitalu – od 12 do 20 euro za dobę. Opłaty pobierane są również za dopłaty do leków, a także za dodatkową opiekę w szpitalu w lepszym standardzie (Sonderklasse).

W konsekwencji długotrwałe leczenia w Austrii na przykład po wypadku na stoku może kosztować bardzo dużo i nie wszystkie koszty zostaną pokryte przez EKUZ. Warto mieć więc na wyjazd w Alpy ubezpieczenie turystyczne, które zawiera choćby klauzulę alkoholową, o której dowiesz się więcej na https://mubi.pl/poradniki/klauzula-alkoholowa/

Ubezpieczenie narciarskie we Włoszech

W przypadku wyjazdu we włoskie góry koniecznie trzeba pamiętać o wykupieniu OC w życiu prywatnym, które może wchodzić w skład ubezpieczenia turystycznego. Oczywiście taką ochronę można kupić przed wejściem na stok we Włoszech, ale o wiele wygodnie i taniej jest nabyć ją w ramach ubezpieczenia narciarskiego.

Brak OC podczas korzystania ze stoku zagrożony jest mandatem od 100 do 150 euro oraz w najgorszym razie odebraniem przepustki na stok (skipass) – to poważna strata, ponieważ tygodniowy karnet kosztuje setki euro.