Najciekawsze atrakcje na wyspie Djerba w Tunezji – TOP 5 atrakcji

0
5548
5/5 - (1 vote)

Najciekawsze atrakcje na wyspie Djerba w Tunezji – TOP 5 atrakcji

Postrzeganie Czarnego Lądu jako atrakcyjnej turystycznie destynacji w ostatnich latach zmieniło się diametralnie. Afryka przyciąga podróżujących odmiennością kultur, nienaruszonym przez człowieka pięknem natury oraz zabytkami, których próżno szukać w innych miejscach na naszej planecie. Interesująco wypada pod tym względem Tunezja, a w szczególności położona w zatoce Mała Syrta wyspa Djerba. Oto pięć najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć w tym miejscu!

Houmt Souk

Podróż po Djerbie warto rozpocząć od zapoznania się ze stolicą wyspy, czyli Houmt Souk. Położone na wschodnim krańcu wyspy miasto to prawdziwa definicja miksu kolorów, zapachów i kultur, a idealnym miejscem do uzyskania poglądu na lokalne życie jest suk, czyli arabski targ. Przyprawy, warzywa, owoce, skóry i naczynia – wszystkie te produkty można nabyć w tym miejscu w okazyjnej cenie, a przy okazji wesprzeć tunezyjską gospodarkę. Następnie warto skierować się w kierunku mariny i fortu Gazi Mustafa, na terenie którego zlokalizowane jest niewielkie muzeum.

Djerba Explore Park

Djerba Explore to park zlokalizowany we wschodniej części wyspy w miejscowości Taguermess. To właśnie w tym miejscu znajduje się słynna farma krokodyli, o której można przeczytać na: https://krajpiramid.pl/djerba-atrakcje-ktore-warto-zobaczyc/, czyli wydzielona przestrzeń, na której żyje ponad 400 okazów tych gadów. Zwierzęta zostały sprowadzone do tego miejsca z Madagaskaru, a możliwość ich obserwowania z poziomu podwieszanych mostów to niezapomniane przeżycie nie tylko dla dzieci, ale też i dorosłych. Podczas wizyty w Djerba Explore Park warto również zajrzeć do pobliskiego skansenu i Muzeum Lalla Hadria, czyli jednego z największych w tej części świata zbiorów sztuki islamskiej.

Synagoga El Ghriba i Djerbahood

Znajdująca się w Ar-Rijadzie synagoga sefardyjska to najstarsza tego typu budowla na terenie całej Afryki. Jej charakterystyczna biało-błękitna bryła jest jednym z symboli całej Tunezji, a według tradycji żydowskiej w jej wnętrzu znajduje się kamień z ołtarza pochodzący ze słynnej Świątyni Salomona. Wnętrze synagogi El Ghriba prezentuje się równie okazale co zewnętrzna fasada budynku, a sama historia tego miejsca stanowi rewelacyjną okazję do zapoznania się z historią Żydów na Czarnym Kontynencie. W Ar-Rijadzie można znaleźć także jeden z nielicznych na terenie Afryki przykładów sztuki ulicznej. Mowa o Djerbahood, czyli projekcie powołanym do życia w 2014 roku, który składa się z ponad 250 graffiti. Spacer śladami eksponatów na świeżym powietrzu to rewelacyjna okazja do zapoznania się z ukrytym obliczem Tunezji!

Muzeum Guellala

Muzeum Etnograficzne Guellala jest niejako hołdem dla całego dziedzictwa Tunezji, a w szczególności Djerby. Zwiedzający mogą zapoznać się z tradycyjnym arabskim rzemiosłem, zobaczyć wystrój domostw z epoki, a także zajrzeć do galerii malarstwa i kaligrafii. Część ekspozycji muzeum opiera się na wystawie w tradycyjnej formie, natomiast niektóre sale zostały wzbogacone o dodatkowe treści audiowizualne. Wizyta w Muzeum Guellala to również rewelacyjna okazja do wspięcia się na dach całej Djerby – gmach budynku zlokalizowany jest na najwyższym na wyspie wzgórzu Tassita, z którego rozpościera się widok na położone w oddali miasteczko Guellala, a także wody Zatoki Boughrara.

Plaże na Djerbie

Pobyt na tunezyjskiej wyspie warto urozmaicić o wycieczki na plaże, z których Djerba słynie w całej Afryce. Większość z nich zlokalizowana jest we wschodniej i północnej części wyspy, a szerokie i piaszczyste nabrzeża można spotkać między innymi na Plage de la Seguia, Plage Yéti oraz Plage de Sidi Mahrez. Plaże te są dostosowane do potrzeb turystycznych – wypoczywający znajdą tu nie tylko zaplecze gastronomiczne, ale także i możliwość skorzystania z dodatkowych usług, takich jak na przykład przejażdżka konna lub na wielbłądzie.

Piękno Djerby kryje się w wąskich uliczkach, bogactwie lokalnej kultury oraz idealnej pogodzie. Każdy preferuje różne formy spędzania wolnego czasu, jednak korzystając z powyższego poradnika można mieć pewność, że nadchodzące wakacje w Tunezji nie będą naznaczone nudą i powtarzalnością!