Lubelszczyzna jest jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej niedocenianych przez turystów regionów naszego kraju: znajdziemy tu wiekowe miasta, interesujące muzea oraz malownicze krajobrazy. To właśnie o tych ostatnich opowiemy w naszym artykule. Skupimy się przy tym na miejscach, które warto odwiedzić zimą.
Gdzie nocować podczas pobytu na Lubelszczyźnie?
Planowanie zimowego wypadu warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniego noclegu. My polecamy miejsce z charakterem – Leśniczówkę Kryńszczak. To gospodarstwo agroturystyczne w mazowieckim zachwyca nie tylko malowniczym położeniem, lecz również swoją historią (szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na jego stronie internetowej), jest więc idealnym wyborem zarówno dla miłośników wiejskich klimatów, jak i dla osób pasjonujących się zabytkami. Co ważne, pokoje w Leśniczówce Kryńszczak są niezwykle wygodne, a ich wyposażenie, choć utrzymane w stylu retro, w pełni odpowiada współczesnym standardom.
Co warto zwiedzić na Lubelszczyźnie podczas zimowego wypoczynku z dziećmi?
Na Lubelszczyznę warto wybrać się z dziećmi – każde, nawet najmniejsze miasteczko w tym regionie, ma liczne atrakcje, skierowane do tej grupy turystów. Najważniejsze z nich opisuje artykuł „Agroturystyka przyjazna dzieciom”, choć oczywiście miejsc, które można polecić osobom, udającym się na zimowy wypoczynek wraz z najmłodszymi członkami rodziny, jest w tych stronach znacznie więcej. Jednym z najciekawszych jest Kozłówka – w miejscowości tej znajduje się zabytkowy pałac, a wokół niego rozciąga się przepiękny park w stylu baroku francuskiego. Widok precyzyjnie uformowanych żywopłotów robi niesamowite wrażenie zimą, gdy ogrody pokryte są warstwą białego puchu. W pałacowych wnętrzach znajduje się natomiast ekspozycja, która zaciekawi zarówno starszych, jak i młodszych turystów – Galeria Sztuki Socrealizmu: dla tych pierwszych wizyta w niej może być nostalgiczną podróżą w przeszłość, dla drugich – ciekawą lekcją historii.
Gdzie w Lublinie zobaczymy najpiękniejsze zimowe widoki ?
Wycieczka po Lubelszczyźnie nie może ominąć stolicy tego regionu. W Lublinie trzeba oczywiście zobaczyć Stare Miasto. Warto zrobić to przed Bożym Narodzeniem, gdy organizowane są świąteczne jarmarki – ich klimat jest naprawdę niepowtarzalny. Piękne widoki znajdziemy też na peryferiach miasta, w Muzeum Wsi Lubelskiej. Pod nazwą tą kryje się skansen, gromadzący przykłady dawnego budownictwa z tych stron. W zimie najpiękniej prezentują się okolice tutejszego stawu, otoczonego chatami z Powiśla: kiedy jego powierzchnię pokryje lód, możemy wręcz poczuć klimat mroźnych zim, których doświadczali nasi przodkowie.
Ścieżka Przyrodnicza Bobrówka
Jeżeli chcemy nasycić oczy widokiem dzikiej przyrody, możemy wybrać się nad Bobrówkę. Wzdłuż tej malowniczo meandrującej rzeki wytyczono trasy turystyczne oraz punkty widokowe. Pozwalają one turystom podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku (zobaczyć można m.in. sarny i jelenie). Zachwyca również zimowy pejzaż tych stron, zwłaszcza wtedy, gdy śnieg pokryje grubą warstwą drzewa, a lód skuje znajdujący się na trasie zwiedzania dawny młyński staw. Dodatkową atrakcją – zwłaszcza dla najmłodszych – może być w takich warunkach poszukiwanie i rozpoznawanie odciśniętych w warstwie białego puchu zwierzęcych tropów.
Podzamcze — co warto zobaczyć zimą?
Warto też odwiedzić Podzamcze koło Łęcznej. W miejscowości tej znajdziemy zabytkowy zespół dworsko-parkowy. W domu kultury, mieszczącym się w dawnej siedzibie posiadaczy tej wioski, można wypożyczyć audioprzewodnik i wybrać się na dłuższy spacer, połączony z poznawaniem lokalnej historii. W trakcie zwiedzania zobaczymy m.in. zabytkowy park, którego widok zimą może naprawdę zachwycić. Punktem obowiązkowym wizyty w Podzamczu jest też wejście na wieżę widokową, z której można podziwiać okolicę. Na zakończenie wycieczki warto wybrać się nad przepływający w pobliżu Wieprz, który prezentuje się malowniczo o każdej porze roku.
Stare Załucze i ścieżka przyrodnicza Spławy
W Starym Załuczu znajduje się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego oraz punkt początkowy ścieżki przyrodniczej Spławy. Krajobraz na tej ostatniej trasie jest niezwykle zróżnicowany – zobaczymy zarówno pięknie prezentujące się w zimowej scenerii naturalne łąki, jak i lasy, bagna czy torfowiska. Droga prowadzi przez drewniane kładki, jest więc całkowicie bezpieczna. Po powrocie z wędrówki możemy zajrzeć do muzeum. Jego ekspozycja, nieco wbrew nazwie, obejmuje nie tylko zbiory związane z przyrodą tych ziem – zobaczyć można tu również:
- eksponaty archeologiczne;
- militaria;
- eksponaty etnograficzne;
- dokumenty, związane z historią Polesia.
W bezpośrednim sąsiedztwie placówki znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt ze specjalną wolierą dla ptaków. Można go zwiedzać, a wizyta w nim może być niemałą atrakcją dla turystów w każdym wieku.