Polecane małe miasta na południu Polski
4/5 - (1 vote)

Południe Polski to nie tylko Kraków, Rzeszów czy Katowice, ale także wiele mniejszych miasteczek, oferujących turystom cały wachlarz różnorodnych atrakcji. Chcesz oderwać się od zatłoczonych ulic i zgiełku wielkich miast? Pragniesz poznać niezdeptane jeszcze miejsca i wyruszyć w fascynującą podróż po niepowtarzalnych zabytkach i wyjątkowych szlakach, odkrywając jednocześnie historię, tradycję i kulturę południowych regionów naszego kraju? Poznaj 10 miasteczek, które z pewnością obudzą Twoją ciekawość!

Czy mniejsze miasta i miasteczka są warte odwiedzenia? 

Oczywiście, że tak! To właśnie one oferują bowiem turystom możliwość poznania niezwykle interesujących miejsc, które zapisały się na kartach historii naszego kraju, bez konieczności stania w korkach, przechodzenia zatłoczonymi ulicami i wsłuchiwania się w nieustający gwar wielkich ośrodków miejskich. Tutaj znaleźć można wyjątkowe ślady przeszłości, zachwycające zabytki architektury, a także atrakcje, które wzbogacą naszą wiedzę, poszerzą horyzonty i pokażą, jak żyli ludzie na przestrzeni kolejnych stuleci. Chcesz wyruszyć w podróż po południowej Polsce? Te 10 miasteczek koniecznie musisz odwiedzić.

zwiedzanie i nocleg w centrum miasta

1. Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów to miasto budzące coraz większe zainteresowanie wśród turystów. Nic dziwnego, bowiem ma ono do zaoferowania wiele interesujących atrakcji, które z pewnością docenią zarówno wielbiciele historii, jak i aktywnego wypoczynku w rodzinnym gronie. Aby z nich skorzystać, warto wybrać na miejsce noclegu Hotel Gal w Tarnowie, którego ofertę sprawdzisz na proponowanej stronie i który zlokalizowany jest w samym sercu miasta. Stąd tylko kilka kroków będzie dzielić Cię od tarnowskiej starówki, nazywanej przez wielu „perłą polskiego renesansu” czy też tutejszego Muzeum Etnograficznego, prezentującego kulturę regionu. 

Będąc w Tarnowie, warto również wyruszyć Szlakiem Leliwitów Tarnowskich, prowadzącym przez miejsca, związane bezpośrednio z pierwszymi właścicielami miasta czy też – utworzonym niedawno – Szlakiem Tarnowskich Maszkaronów.

2. Z czego słynie Nowy Sącz?

Nowy Sącz to kolejne miasto, które należy umieścić na mapie podróży po południowej części naszego kraju. Na turystów czeka tutaj bowiem cały wachlarz miejsc, które warto odwiedzić, by poznać historię, kulturę i tradycję regionu. Zanim to się jednak stanie, należy zadbać o idealną bazę wypadową. Tym razem mogą to być Pokoje Gościnne Zygmuntowska, gdzie – jak zobaczysz przechodząc na stronę obiektu – można odpocząć w niezwykle komfortowych warunkach, poznając jednocześnie nieco miejskiej historii. Tą odkryjesz również w Sądeckim Parku Etnograficznym, gdzie zaprezentowano architekturę i tradycyjną kulturę ludową tutejszych grup etnograficznych. 

Będąc w Nowym Sączu, musisz zobaczyć również pozostałości tutejszego zamku królewskiego oraz rynek z Domem Gotyckim, w którym działa współcześnie Muzeum Ziemi Sądeckiej. 

3. Dlaczego Krosno nazywane jest miastem szkła?

Krosno to jedno ze zdecydowanie najpiękniejszych miast dawnej Galicji, będące jednocześnie kolebką wielu przemysłów. Liczne muzea, galerie, lokale gastronomiczne czy sklepiki z pamiątkami – tutaj wszystko jest niemalże na wyciągnięcie ręki, a spacerując po mieście, możesz odnieść wrażenie, że czas płynie znacznie wolnej. 

Krosno często nazywane bywa również Miastem Szkła. Nic dziwnego, bowiem tutejsze tradycje hutnicze znane i cenione są niemalże na całym świecie. Cały proces powstawania szkła artystycznego i wzornictwa szklanego zobaczysz w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. To właśnie ono stało się współcześnie swoistą wizytówką miasta, przyciągającą do niego całe rzesze turystów, oglądających tutaj pokazy hutnicze i biorących aktywny udział w warsztatach ręcznego malowania na szkle. 

Zwiedzenia Sanoka - Skansen, Muzem Beksińskiego

4. Co można zwiedzić w Sanoku?

Sanok, określany często bramą Bieszczad, to kolejne miasto, którego nie mogło zabraknąć na naszej liście. Przyjeżdżając w to właśnie miejsce, można liczyć nie tylko na wyjątkową podróż w przeszłość, ale również i na niepowtarzalne krajobrazy, tworzone przez jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. 

W Sanoku warto odwiedzić przede wszystkim:

 • Muzeum Budownictwa Ludowego – największy skansen w Polsce i jeden ze zdecydowanie najpiękniejszych w Europie. To właśnie tutaj odbędziesz fascynującą podróż w przeszłość, poznając nie tylko historię regionu, ale również jego wyjątkowe bogactwo kulturalne,
 • Zamek Królewski z Muzeum Historycznym – z niepowtarzalną kolekcją ikon, składającą się z ponad 700 eksponatów, stanowiących pamiątkę po zniszczonych cerkwiach południowej Polski oraz galerią Zdzisława Beksińskiego, ukazującą różne etapy twórczości światowej sławy artysty.

Zwiedzanie miasta warto połączyć z odpoczynkiem na ławeczce dobrego wojaka Szwejka oraz ze skorzystaniem z oferty klimatycznych restauracji, oferujących regionalne dania. 

5. Dlaczego warto odwiedzić Wieliczkę?

Przenosimy się do Małopolski, bo to właśnie tutaj znajduje się kolejne miasteczko, zdecydowanie warte odwiedzenia. Mowa tutaj o Wieliczce, zachwycającej turystów wyjątkową kopalnią soli, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osoby, które zdecydowały się odwiedzić to właśnie miejsce, mogą wędrować podziemnymi korytarzami, zwiedzając ogromne komory i podziwiając rozmaite rzeźby, wyrzeźbione z soli. 

Szczególny zachwyt budzi tutaj jednak z pewnością Kaplica św. Kingi z imponującym solnym żyrandolem. Warto podkreślić jednocześnie, że wycieczka do Wieliczki to inwestycja nie tylko w atrakcyjnie spędzony czas, ale również i we własne zdrowie. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości jodu we wdychanym powietrzu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z niepowtarzalnej oferty, spędzając noc w wielickiej kopalni. 

6. Jakie atrakcje zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Pozostajemy nadal w Małopolsce, przenosząc się jednak do kolejnego, niezwykle malowniczego miasteczka. Krynica-Zdrój, bo właśnie o niej mowa, to doskonała baza wypadowa na górskie szlaki. Stąd prowadzi m.in. szlak na Jaworzynę Krynicką, Powroźnik czy do Bacówki pod Wierchomlą. W Krynicy możesz zwiedzić również:

 • Pijalnię Wód Mineralnych, mieszczącą się w zabytkowych budynkach przy miejskim deptaku,
 • Muzeum Nikifora Krynickiego, najwybitniejszego polskiego przedstawiciela prymitywizmu,
 • Muzeum Zabawek, budzące pozytywne emocje zarówno wśród mniejszych, jak i tych znacznie większych turystów.

Niezwykle dużą popularnością cieszy się również tutejsza „Ścieżka w koronach drzew”, z przepięknym widokiem na Beskid Sądecki i Niski. 

Co warto zobaczyć w Lanckoronie?

7. Kiedy warto przyjechać do Lanckorony?

Do Lanckorony najlepiej przyjechać jesienią, bo to właśnie w tej odsłonie najpiękniej prezentuje się zabytkowa, XIX-wieczna zabudowa miasta. Tworzą ją podcieniowe domy i efektowne wille, w których przed laty mieszkała tzw. śmietanka towarzyska. Samo miasto słynie z wyrobów ceramicznych. To właśnie dlatego bywa ono nazywane często Miastem Aniołów. Ich postacie kupić można niemalże wszędzie – zarówno w dużych sklepach, jak i małych galeriach z rękodziełem. 

Będąc na miejscu, warto odwiedzić również:

 • Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej,
 • kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez króla Jana Kazimierza,
 • ruiny zamku na Górze Lanckorońskiej z Aleją Cichych Szeptów i Aleją Zakochanych.

Całość uwieńczyć warto spacerem po tutejszej starówce, słynącej z oryginalnej zabudowy i klimatycznych restauracji, oferujących m.in. dania kuchni regionalnej.

8. Z czego słynie podkarpacka Bóbrka?

Wracamy na Podkarpacie, a konkretnie do miejscowości o nazwie Bóbrka, gdzie powstała pierwsza na całym świecie kopalnia ropy naftowej, z której była ona wydobywana na skalę przemysłową. A założył ją nie kto inny jak Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej. Dziś, w miejscu nadal działającej kopalni, zwiedzić można Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z dwoma oryginalnymi, XIX-wiecznymi szybami. Na 20 ha zobaczysz m.in.:

 • tzw. Dom Łukasiewicza z 1856 r. z ekspozycją apteczną, kolekcją lamp naftowych i niezwykle interesującymi słuchowiskami,
 • zabytkowe wiertnice z przełomu XIX i XX stulecia,
 • drewnianą kuźnię kopalnianą,
 • warsztat mechaniczny, wyposażony w proste maszyny, służące do obróbki.

Na odwiedziny w Bóbrce warto przeznaczyć kilka godzin, by dobrze poznać miejsce, które niegdyś przyciągało wydobywców ropy naftowej niemalże z całego świata.

Żywiec i beskidy - gdzie warto się wybrać?

9. A może wycieczka do Żywca?

Podróżując po miastach i miasteczkach południowej części naszego kraju, nie należy zapominać także o Żywcu, w którym możesz odpocząć nad malowniczym jeziorem, wypożyczyć sprzęt wodny czy łowić ryby w blasku zachodzącego słońca. Niezwykle ciekawym pomysłem będą również odwiedziny w Muzeum Browaru Żywiec, gdzie poznasz jego historię, ale również zakosztujesz najlepszych wyrobów chmielowych. 

Wycieczkę do Żywca warto zakończyć zwiedzaniem Starego Zamku i spacerem po tutejszym Parku Habsburgów z urokliwymi alejkami, na które cień rzucają kilkusetletnie nawet drzewa.

10. Jakie atrakcje czekają na turystów w Przemyślu?

Ostatnim punktem na naszej mapie wycieczki po nieco mniejszych miasteczkach południowej Polski jest Przemyśl. Ta przygraniczna miejscowość zachwyca malowniczym położeniem na obu brzegach rzeki San, a także wyjątkowym bogactwem miejsc, wartych odwiedzenia. Będzie to z pewnością tutejsze Muzeum Dzwonów i Fajek z widokową Wieżą Zegarową, barokowo-klasycystyczny kościół Franciszkanów czy w końcu Zamek Kazimierzowski, dumnie wznoszący się nad miastem. Ci, którzy zdecydują się zostać tutaj nieco dłużej, mogą również odbyć fascynującą podróż po fortach Twierdzy Przemyśl, które odegrały niezwykle istotną rolę w kształtowaniu historii naszego kraju.