5/5 - (1 vote)

Sezon na narty w pełni, dlatego w tym tekście podpowiemy kilka najlepszych ośrodków narciarskich w Europie, które warto odwiedzić jeszcze tej zimy.

Europa jest duża i ma kilka pasm górskich rozsianych po wszystkich zakątkach kontynentu. W wielu z tych gór masz możliwość uprawiania sportów zimowych takich, jak narty zjazdowe. Wystarczy pomyśleć o Hiszpanii, Pirenejach we Francji/Hiszpanii lub Karpatach. Oczywiście w wielu innych miejscach też można świetnie bawić się na śniegu. Ważne jednak, aby też odpowiednio przygotować się do sportu, wybierając narty damskie, męskie lub narty uniwersalne.

Alpy: gdzie na narty zjazdowe w Europie?

Alpy znajdują się w aż 8 krajach. Są to: Szwajcaria, Austria, Włochy, Francja, Niemcy, Słowenia, Monako, Liechtenstein. Jednak aż 90% Alp znajduje się we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Austrii. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w tych krajach znaleźć można najlepsze ośrodki narciarskie w Europie. Alpy wyróżniają się nie tylko wielkością, ale także wysokością. To pasmo górskie ma ponad sto szczytów powyżej 4000 metrów, w tym kultowy Matterhorn i Mont Blanc.

Lech – Zürs (Austria)

Zürs jest jednym z najbardziej znanych na świecie ośrodków sportów zimowych. Miejscowość ta nawet zyskała kiedyś miano najpiękniejszej wsi w Europie. Piękno dzikiej natury idzie tu w parze z komfortowym i ekskluzywnym stylem życia. To raj dla miłośników nart zjazdowych — zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych narciarzy. Jest to idylliczna wioska, której klimat tworzą lokalni mieszkańcy, często prowadzący swoje firmy od pokoleń. Można zjeść tam pyszne jedzenie i każdy poczuje się tam jak w domu.

Livigno (Włochy)

Livigno położone jest na stosunkowo dużej wysokości 1816 m n.p.m. pomiędzy 2 parkami narodowymi. Sezon zimowy trwa w tym miejscu od listopada aż do maja, a rejon znany jest jako obszar wyjątkowo zaśnieżony. Livigno w środku zimy wygląda bajkowo, jednak panują tam bardzo niskie temperatury. Livigno znajduje się pomiędzy dwoma wysokimi pasmami górskimi i dlatego charakteryzuje się suchym i wyjątkowo słonecznym klimatem. Ze względu na swoje alpejskie położenie obszar ten zwykle jest bardzo zaśnieżony, szczególnie na początku i na końcu sezonu. Gogle narciarskie, buty narciarskie oraz profesjonalny sprzęt narciarski będą zatem wskazane, aby wygodnie poruszać się po przygotowanych trasach.

Tignes (Francja)

Tignes, wcześniej znane jako Espace Killy, należą do najlepszych terenów narciarskich w Europie. Jest to miejsce popularne w szczególności wśród zaawansowanych narciarzy. Oczywiście jako początkujący możesz również wybrać się w ten rejon, jednak jego ogrom i duża ilość śniegu mogą wydać się przytłaczające. Znajdziesz tu ponad 300 km tras narciarskich, na których codziennie odkrywać można coś nowego.

Zermatt (Szwajcaria)

Pięknie położona u podnóża słynnej na całym świecie góry Matterhorn górska wioska Zermatt to prawdziwy raj dla narciarzy. Ten rozległy teren narciarski oferuje wiele długich tras zjazdowych, które w niektórych miejscach stanowią spore wyzwanie.

Narty damskie, narty męskie, narty uniwersalne — jakie wybrać?

Aby zjechać z góry na odpowiednich nartach, trzeba najpierw się w nie wyposażyć. Jeśli jednak nie wiesz, jakie narty wybrać, ponieważ na rynku znaleźć można wiele modeli nart – nie martw się. Poniżej podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

Z odpowiednią parą nart na nogach Twoje zimowe wakacje będą przyjemniejsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze. Idealne narty powinny być dopasowane do Twoich preferencji, ale też do Twojego wzrostu, wagi. Wybierając narty, powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dlatego znalezienie nowej pary może wydawać się dość trudne.

Odwiedzając sklep narciarski w celu kupna nart, należy zwrócić uwagę na następujące ich cechy:

  • szerokość,
  • długość,
  • sztywność,
  • modele damskie i męskie.

Jaki jest Twój poziom jeżdżenia na nartach?

To, jakiego rodzaju nart potrzebujesz, zależy przede wszystkim od poziomu Twoich umiejętności. Jeśli jesteś na stoku pierwszy raz, będziesz potrzebować czegoś zupełnie innego, niż jeśli planujesz swoją już kolejną narciarską przygodę. Największą różnicę robią cechy takie, jak sztywność, kształt i długość.

Warto wybrać się do sklepu, w którym jest szeroki wybór nart, a także doświadczony i pomocny personel. Niezależnie od tego, czy planujesz wydać 1 999,00; 2 999,00; czy też 3 999,00 zł – aby mieć komfortową jazdę, rodzaj nart oraz ich najważniejsze właściwości powinny być dopasowane do użytkownika.

Narty dla początkującego: jeśli nie potrafisz jeszcze jeździć na nartach po wszystkich stokach, jesteś nowy w tym sporcie i wciąż się uczysz, koniecznie poproś kogoś doświadczonego o pomoc w wyborze nart. Dzięki odpowiednim nartom będziesz w stanie szybciej poprawić swoją technikę. Szukaj przede wszystkim dobrej stabilizacji. Niezależnie jednak od tego, czy jesteś początkujący, zaawansowany, czy też jesteś ekspertem, zawsze warto ubezpieczyć się na czas zimowych wakacji. Na tej stronie znajdziesz najlepsze oferty ubezpieczeń dla narciarzy.

Narty dla zaawansowanego: jeśli jesteś zaawansowanym narciarzem i masz już kilkuletnie doświadczenie, z pewnością będziesz też wiedzieć dokładnie, jakich nart szukasz. Dzięki dobrze dobranym nartom będziesz w stanie zjeżdżać szybko i sprawnie na każdym stoku.