Wiele z naszych podróży, a zwłaszcza tych w najdalsze zakątki świata, planujemy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Przez ten czas nasza sytuacja życiowa może ulec znaczącej zmianie. Przyszłe mamy mogą się zastanawiać – czy warto wziąć udział w zaplanowanym locie i na którym etapie ciąży najbezpieczniej jest latać?
Bezpieczeństwo przyszłej mamy
W większości przypadków loty samolotem w ciąży są zupełnie bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i dziecka. Warto jednak skonsultować tę decyzję z lekarzem, który na podstawie dodatkowych informacji, takich jak długość lotu, dystans, stan zdrowia będzie mógł wydać profesjonalną opinię. Określone przypadki mogą być dla kobiet w ciąży przeciwwskazaniem do podróży samolotem, zwłaszcza tych dalekich.
Etap ciąży a lot samolotem
Długie kolejki, niewygodne siedzenia, suche powietrze, hałas…podróże bywają uciążliwe dla wszystkich. Kobiety w ciąży mogą w szczególny sposób odczuwać zmęczenie związane z warunkami lotu oraz dystansem. Dodatkowo poszczególne etapy ciąży mogą intensyfikować odbiór zewnętrznych czynników, takich jak komfort, czy posiłki serwowane na pokładzie. Zasadniczo pierwszy trymestr nie powinien obfitować w stresogenne sytuacje – obciążanie organizmu w tym okresie może stanowić niebezpieczeństwo, bowiem ryzyko poronień jest wtedy największe. Po 28 tygodniu podróże lotnicze, które wiążą się z dodatkowym stresem mogą zwiększać ryzyko wywołania porodu, który jest przedwczesny. Z tych właśnie względów najlepiej jest zaplanować loty w okresie pomiędzy 14 a 28 tygodniem ciąży. Zazwyczaj jest to stabilny czas, choć warto skonsultować się w tym zakresie z lekarzem i zasięgnąć jego opinii.
Zezwolenie udzielane przez przewoźnika
Niestety brakuje jednolitych reguł i zasad dotyczących wydawania przez przewoźników zezwoleń na odbywanie lotów przez kobiety w ciąży. Łączy je jednak element limitu czasowego charakteryzujący te obwarowania, co oznacza, że od pewnego etapu ciąży nie zostanie wydane zezwolenie na podróż. Zdarza się też, że wymagana jest pisemna zgoda lekarza na odbycie lotu przez kobietę w ciąży.
Poszczególni przewoźnicy i ich wymagania co do zaświadczeń
Przepisy i regulacje poszczególnych przewoźników w obszarze wymagań dotyczących podróży lotniczych odbywanych przez kobiety w ciąży mogą podlegać zmianom. Warto przed każdą rezerwacją lotu zasięgnąć najbardziej aktualnych informacji bezpośrednio od linii lotniczej.
Polski LOT w zasadzie nie wymaga specjalnych zaświadczeń. Do 32 tygodnia ciąży dozwala na swobodną podróż swoimi liniami lotniczymi. Jedynym obowiązkiem jest wypełnienie dokumentu dostępnego na internetowej stronie przewoźnika, gdy ciąża przekracza już 32 tydzień.
Przewoźnicy tańszych linii lotniczych, jak Wizzair i Ryanair wymagają zaświadczenia od lekarza, gdy ciąża minie etap 28. tygodnia. Po tym terminie Wizzair wymaga takiego zaświadczenia, które musi zostać wydane do 6 dni przed wylotem, a drugi z nich – do 14 dni.
Komplikacje w locie i odszkodowanie
Warto zadbać o odpowiedni poziom komfortu podczas podróży – i to niezależnie od naszego stanu. Zdarza się jednak, że stresu dostarcza nam sam przewoźnik odwołując lot lub powodując znaczne jego opóźnienie. Warto znać swoje prawa w tym zakresie, ponieważ po wystąpieniu określonych warunków może nam przysługiwać odszkodowanie. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air i nie pozwól, aby zmiana w planach podróży popsuła Ci humor.