Planujesz swoją pierwszą kilkudniową wyprawę rowerową? By przeszła ona sprawnie, musisz się do niej odpowiednio przygotować – wybrać trasę, skompletować sprzęt, sprawdzić warunki pogodowe. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak właściwie przyszykować się do bikepackingu, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Czym jest bickepacking?
Bikepacking to dłuższe wyprawy rowerowe „na lekko”, z minimalną ilością bagażu, podczas których należy polegać tylko na sobie. Dotyczy to zarówno wyżywienia, jak i noclegów czy ewentualnych napraw jednośladu. Wszystko, co może się przydać podczas podróży, przewozi się w specjalnych torbach bikepackingowych zamocowanych na rowerze.
Bikepacking nie wymaga jakiegoś konkretnego typu roweru. Wszystko zależy od naszych preferencji, stylu jazdy i terenu, w którym lubimy się poruszać. Może to być zarówno gravel, cross, MTB i trekking. Rowery typu MTB, potocznie zwane góralami, są najbardziej uniwersalnymi jednośladami, które poradzą sobie na różnorodnych nawierzchniach. Z kolei rower trekkingowy dzięki swojej geometrii sprawdzi się doskonale podczas dłuższych tras, a dodatkowo nie trzeba się martwić, jak zamontować tu sakwy lub torby, gdyż jest on wyposażony w odpowiednie punkty.
Jak zaplanować swoją pierwszą trasę bikepackingową?
Zaczynając swoją przygodę z bikepackingiem, zaplanuj krótszą, dwudniową trasę, najlepiej w terenie, który dobrze znasz i w którym czujesz się dość swobodnie. Uwzględnij przy tym własne umiejętności, kondycję i oczywiście rodzaj roweru, na którym planujesz się poruszać.
Zaopatrz się w papierową mapę. Choć istnieje wiele aplikacji i narzędzi internetowych ułatwiających jazdę w terenie, nie wszędzie jest jednak zasięg, by z nich korzystać. A i wskazówki systemów nawigacji nie zawsze są właściwe.
Znajdź punkty, w których można się zatrzymywać podczas podróży, takie jak wiaty, obozowiska, sklepy.
Zawsze też miej plan B. Pomoże Ci to w sytuacjach awaryjnych, które mogą się przytrafić każdemu.
Jakie torby i sakwy wybrać?
Na rynku istnieje wiele rodzajów torb i sakw rowerowych. Są one pojemne i wytrzymałe, a co więcej – nie przeszkadzają podczas jazdy. Mocuje się je na kierownicy, na ramie lub pod siodełkiem.
Torba na kierownicę jest idealna do przewożenia lekkich rzeczy, do których chcemy mieć szybki dostęp. Mogą to być mapy, telefon, dokumenty, lekkie ubrania czy przekąski.
W torbie mocowanej na ramie umieszcza się zazwyczaj najcięższy bagaż, taki jak namiot, jedzenie czy narzędzia. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości rower zachowa stabilność i manewrowość nawet w trudnym terenie.
W torbie pod siodełkiem przewozi się najczęściej lekkie, ale większe przedmioty, takie jak odzież na zmianę, śpiwór czy małe akcesoria.
Warto też nabyć specjalną biodrówkę. Będzie to dodatkowe miejsce na dokumenty, batony, narzędzia czy łatki i łyżki do opon.
Co zabrać na wyprawę rowerową?
Kluczowa jest tu zasada – im mniej, tym lepiej. Zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Oto lista najważniejszych z nich.
Odzież
Odzież powinna być dostosowana do pory roku i warunków pogodowych. Warto więc zapoznać się z najnowszymi prognozami i zabrać:
- oddychającą bieliznę,
- lekkie polary,
- przeciwdeszczówki z membraną (tzw. softshell),
- rękawiczki,
- komin na szyję,
- kask.
Kosmetyki i higiena
Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą niezbędnych kosmetyków i środków higieny, takich jak:
- szampon,
- płyn do ciała,
- chusteczki higieniczne (najlepiej nawilżane),
- papier toaletowy.
Przyda się też cienki, szybkoschnący ręcznik, który nie zajmie dużo miejsca.
Apteczka
Apteczka powinna zawierać:
- krem na odparzenia i otarcia, co jest ważne ze względu na długie kilometry w siodle,
- opatrunki, bandaże, plastry oraz środki dezynfekujące,
- koc ratunkowy.
Sprzęt biwakowy
By noc nie stała się koszmarem, należy zadbać o odpowiedni sprzęt biwakowy:
- namiot powinien być jak najmniejszy i najlżejszy namiot – to ważne, bo musisz go przewieźć na rowerze,
- tarp posłuży Ci jako dodatkowe schronienie,
- mały dmuchany materac,
- kompaktowy śpiwór.
Kuchnia turystyczna
Do przygotowywania posiłków przyda się:
- mała kuchenka turystyczna (najlepiej jednopalnikowa z możliwością wymiany kartusza),
- kartusz z gazem (i zapasowy, jeśli wyprawa jest dłuższa),
- naczynia, w tym łyżkowidelec, scyzoryk, aluminiowy kubek, w którym można zarówno zagotować herbatę, jak i przygotować gorący posiłek z torebki,
- bukłak na wodę oraz dodatkowy bidon (woda to podstawa podczas długich i wyczerpujących tras, zwłaszcza w słońcu),
- prowiant (im dłuższa wyprawa, tym więcej prowiantu trzeba zabrać).
Narzędzia rowerowe
No i teraz najważniejsze, czyli narzędzia, które przydadzą Ci się do obsługi roweru:
- zestaw do łatania koła, czyli łatki, klej, łyżki do opony, dętka albo dwie,
- multitool,
- imadełko do łańcucha,
- zapasowa linka przerzutkowa i hamulcowa (jeśli nie masz hamulców hydraulicznych),
- oświetlenie,
- zapięcie do roweru, najlepiej segmentowe.
Jakie są najczęstsze błędy początkujących bikepackerów?
Wśród najczęstszych błędów osób stawiających pierwsze kroki bikepackingu wymienić należy przede wszystkim zabieranie zbyt dużej ilości sprzętu i nieprawidłowe pakowanie sakw rowerowych. Z czasem problem ten zniknie. Każda kolejna wyprawa pokaże nam, który sprzęt jest wręcz niezbędny, a który możemy spokojnie zostawić w domu.
Czas ruszyć w drogę!
Wyznaczyłeś trasę i skompletowałeś cały sprzęt? A więc czas ruszyć na rowerową wyprawę, najlepiej w gronie takich samych zapaleńców, jak i Ty. Życzymy szerokiej drogi i by każdy powrót był początkiem planowania kolejnej bikepackingowej przygody – coraz dłuższej i coraz trudniejszej.