Berlin to miasto, gdzie przeszłość splata się z nowoczesnością w fascynujący sposób. Z jednej strony pełno tu zabytków świadczących o jego burzliwych dziejach i fascynujących muzeów, z drugiej przyciąga niezwykłą atmosferą otwartości i kreatywności oferując niezliczone atrakcje kulturalne. Jego zróżnicowana i dynamiczna scena artystyczna w połączeniu ze zróżnicowaną kulturowo ofertą kulinarną tworzą niepowtarzalną mieszankę, która przyciąga i fascynuje. Przeczytaj garść praktycznych porad dotyczących zwiedzania Berlina, aby w pełni doświadczyć wyjątkowej atmosfery stolicy Niemiec.
Co warto zobaczyć w Berlinie?
Nad panoramą miasta góruje Fernsehturm, czyli Wieża Telewizyjna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina. Mierzący 368 metrów obiekt warto również zobaczyć od środka. Na wysokości 203 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać całą okolicę. Niedaleko znajduje się neorenesansowy Czerwony Ratusz z charakterystyczną ceglaną fasadą, od której bierze swoją nazwę. Budynek służy obecnie, podobnie jak przez większość okres swojego istnienia, jako siedziba władz miejskich.
Nieopodal wieży zlokalizowana jest Wyspa Muzeów. Stanowi ona unikalny kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam zapoznać się z bogactwem zbiorów przechowywanych przez Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum i Nowe Muzeum. Każdy z tych obiektów pozwala spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na dziedzictwo kulturowe i rozwój cywilizacji. W pobliżu znajduje się również Katedra Berlińska, która stanowi połączenie architektury renesansu i baroku.
Opuszczając wyspę, znajdziesz się na bulwarze Unter den Linden, stanowiącym jedną z najbardziej znanych arterii Berlina. Po obu stronach można podziwiać wiele zabytkowych budynków. Wśród nich znajduje się między innymi prestiżowy Uniwersytet Humboldtów stanowiący kulturalne i intelektualne serce miasta. Podążając dalej tą aleją, dotrzesz do Bramy Brandenburskiej, uchodzącej za symbol jedności Niemiec. Przez wieki była świadkiem kluczowych wydarzeń w historii miasta i całego kraju. Obecnie służy jako miejsce spotkań i organizacji uroczystości państwowych.
Miejsca związane z reżimami XX wieku
Historia Berlina jest długa i wielowymiarowa. Wiele osób przyjeżdża tutaj, by dowiedzieć się więcej na temat najtrudniejszego rozdziału w dziejach miasta — okresu dojścia do władzy Hitlera i II wojny światowej. Spacer po mieście może być lekcją na temat działania zbrodniczego systemu totalitarnego i jego konsekwencji.
Nieopodal Uniwersytetu Humboldtów znajduje się Bebelplatz. W 1933 roku doszło tam do spalenia tysięcy książek pisarzy, którzy zostali ocenzurowani przez nazistowskie władze. Niezwykle ważnym miejscem na mapie miasta jest Pomnik Holokaustu. Składa się on z 2711 betonowych bloków (liczba ta odnosi się do liczby stron świętej księgi Talmudu) upamiętniających ofiary zagłady. Jednym z punktów na trasie takich spacerów jest także miejsce, w którym znajdował się bunkier Adolfa Hitlera, gdzie nazistowski zbrodniarz popełnił samobójstwo.
Po zakończeniu II wojny światowej Berlin stał się punktem granicznym dwubiegunowego świata. Najważniejszym symbolem tamtego okresu jest mur berliński, który przez blisko 30 lat dzielił miasto na część zachodnią pod władzą RFN i wschodnią, należącą do NRD. Obecnie jego pozostałości są ozdobione przez dziesiątki murali. W poszukiwaniu miejsc związanych z tym okresem warto odwiedzić również Checkpoint Charlie. Było to jedno z przejść granicznych pomiędzy jedną a drugą częścią miasta. W 1961 roku doszło tam do niebezpiecznej eskalacji napięcia. Zaledwie krok dzielił wówczas powojenny świat od wybuchu kolejnego konfliktu militarnego.
Free walking tour Berlin – sposób na zwiedzanie
W Berlinie przez ostatnie dekady ukształtowała się unikatowa i złożona przestrzeń kulturalna. Stolica Niemiec jest miastem wielowymiarowym, które trudno dobrze poznać podczas jednej wizyty. By zrobić to jak najlepiej, trzeba wybrać się na spacer z miejscowym przewodnikiem, który dobrze zna miasto i potrafi wyłuskać dla nas najważniejsze i najciekawsze informacje i historie. Jednych z najlepszych przewodników w Berlinie można spotkać na spacerach organizowanych przez Walkative! Tzw. free walking tour to wycieczki idealne dla rodzin, par, a także niewielkich grup przyjaciół. Cena za oprowadzanie nie jest ustalona z góry. Każdy może samodzielnie podjąć decyzję o tym, w jaki sposób wynagrodzi zaangażowanie przewodnika.