5/5 - (1 vote)

Odciski na stopach to problem dobrze znany osobom, które uwielbiają podróżować – całodniowe zwiedzanie nowych okolic, choć tak wspaniałe, często daje się we znaki stopom. Kłopot ten nie jest obcy także sportowcom, ale także po prostu tym, którzy na co dzień sporo chodzą. Dziś podpowiadamy, jak pozbyć się nieestetycznych i bolesnych odcisków oraz jak skutecznie im zapobiegać.

Odciski na stopach: przyczyny powstawania

Odcisk na stopie to nic innego jak reakcja obronna powstająca na skutek długotrwałego ucisku na skórę. Gdy długo chodzisz lub nosisz niedopasowane obuwie, w uciskanych miejscach stopy dochodzi do nadprodukcji martwych komórek naskórka. Grubiejąca skóra ma za zadanie chronić miękkie tkanki stopy.

Do najczęstszych powodów powstawania odcisków zaliczamy:

  • Długotrwałe chodzenie lub stanie,
  • Noszenie źle dopasowanych butów,
  • Nieprawidłowy chód,
  • Częste uprawianie sportu.

Odcisk na stopie rozpoznasz po wyczuwalnym miejscowym zgrubieniu, które powoduje ból przy ucisku. Tym odcisk różni się od modzelu, który także objawia się zgrubieniem naskórka, ale nie powoduje bólu.

Jak skutecznie usunąć odciski?

Jeśli tylko zauważysz, że na stopie tworzy się odcisk, zacznij działać – z czasem zmiana może rosnąć, co utrudni jej usunięcie. Co możesz zrobić, by pozbyć się odcisku?

Zabiegi złuszczające na stopy

Pierwszą pomocą w odciskach na stopach okażą się domowe zabiegi złuszczające. Delikatne ścieranie naskórka tarką lub pumeksem, a także użycie skarpetek złuszczających może pomóc w opanowaniu problemu. Warto także wykonywać moczenie nóg w soli, która naturalnie ogranicza rogowacenie naskórka.

Maść na odciski

Miejscowo odcisk możesz smarować specjalną maścią, która zmiękczy go i ułatwi jego usunięcie. Maść na odciski należy nakładać przez kilka dni, zabezpieczając ją plastrem. Po tym czasie plaster należy zdjąć, a odcisk powinien zniknąć ze skóry wraz z nim. Sprawdź, jak usunąć odcisk na stopie z korzeniem: https://swiat-kosmetykow.pl/odcisk-na-stopie-z-korzeniem-jak-usunac.

Wizyta u podologa

Niestety, czasem domowe metody nie wystarczają. Wówczas nie warto zwlekać z wizytą u podologa. Specjalista od zdrowia stóp zaplanuje zabiegi, które skuteczne usuną odcisk ze stopy.

Jak zapobiegać odciskom?

Warto pamiętać także o profilaktyce odcisków, w ramach której należy dbać przede wszystkim o dobór odpowiednio dopasowanych butów. Jeśli podejrzewasz, że powodem nawracających odcisków jest złe ułożenie stóp, możesz skonsultować się z fizjoterapeutą.

Sprawdź więcej porad związanych z pielęgnacją stóp na blogu Świat Kosmetyków: https://swiat-kosmetykow.pl/dlonie-i-stopy. Znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym twoje stopy będą piękne i zdrowe, bez względu na okoliczności!