4.7/5 - (3 votes)

Planujesz rodzinny wypoczynek? Zanim wybierzesz destynację i zarezerwujesz nocleg, sprawdź, ile kosztują wakacje w Polsce w 2024 roku.

Jak wynika z danych Instytutu Badań Społecznych Pollster, 78% Polaków planuje wakacyjny wyjazd. 72% z nich spędzi go w Polsce, a 28% za granicą.

Wakacje w Polsce — najpopularniejsze kierunki

Niemal połowa badanych (49%) planujących wakacje w Polsce wybierze się nad morze, 26% w góry, 13% na Mazury, a 22% zdecyduje się na zupełnie inny kierunek. Bałtyk pozostaje więc niekwestionowanym numerem jeden wśród najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Polsce.

Ile kosztują wakacje w Polsce dla czteroosobowej rodziny?

Ceny urlopu w Polsce zależą od wielu parametrów: standardu zakwaterowania, sposobu żywienia (samodzielne gotowanie versus posiłki w restauracjach), sposobu spędzania wolnego czasu czy odległości od wybranego kurortu, a co za tym idzie — kosztów paliwa lub biletów na pociąg. W kolejnych akapitach podamy przykładowe ceny tygodniowego pobytu nad Bałtykiem, w Zakopanem i na Mazurach dla 4-osobowej rodziny (2 dorosłych i dzieci w wieku 9 i 10 lat) w lipcu 2024 r.

Wczasy nad Morzem Bałtyckim — ile za nie zapłacisz?

Jeden nocleg w prywatnej kwaterze nad Bałtykiem to wydatek rzędu 50 — 70 zł za osobę. Ceny rodzinnego pokoju w hotelu 3-gwiazdowym (np. w Kołobrzegu) wahają się od ok. 1600 zł do nawet 6000 zł za 6 noclegów. Tydzień w hotelu 4-gwiazdkowym ze śniadaniami będzie kosztował 4-osobową rodzinę od ok. 4630 zł „w górę”. Za dwudaniowy obiad w niedrogim barze mlecznym zapłacisz co najmniej 30 zł, za osobę, w średniej klasy restauracji — co najmniej 70 zł.

Do kosztów zakwaterowania i posiłków warto doliczyć koszty:

 • parkingu;
 • przekąsek (lodów, gofrów etc.) — średnio około 10 zł/szt.;
 • wypożyczenia leżaka na plaży — około 30 zł/dzień;
 • publicznych toalet — około 2 — 4 zł;
 • dodatkowych atrakcji, np. wycieczkowego rejsu statkiem — około 55 70 zł za osobę.

Na wakacje nad Bałtykiem w wersji budżetowej warto przygotować co najmniej 5000 zł.

Ile kosztują wakacje w Zakopanem?

Uwielbiasz góry i latem 2024 chcesz zabrać rodzinę do Zakopanego? Sprawdź, ile pieniędzy przygotować na tygodniowe wakacje.

Najtańszy nocleg w Zakopanem (kwatera prywatna) dla rodziny 2+2 to koszt rzędu ok. 1308 zł za tydzień. Ceny noclegów w hotelu w standardzie 3-gwiazdkowym rozpoczynają się od ok. 1644 zł, a 4-gwiazdkowym — od ok. 2377 zł. 2-daniowy obiad w niedrogim barze na Krupówkach to koszt rzędu 40 zł za osobę.

Zwłaszcza dla rodzin z dziećmi istotną pozycją w planowaniu urlopowego budżetu będą dodatkowe atrakcje. Ile wynoszą opłaty za wejście do aquaparku, wjazd na Kasprowy Wierch czy letni kulig?

 • Letni kulig z biesiadą to koszt ok. 180 zł za osobę dorosłą i ok. 160 zł za dziecko do 16 lat.
 • Za bilet do aquaparku zapłacisz około ok. 50 — 70 zł, a za wieczór w termach — około 100 zł.
 • Spływ kajakowy to koszt około 90 zł za osobę.
 • Wjazd na Kasprowy Wierch kosztuje — w zależności od godziny — od 109 (bilet normalny) i 89 (bilet ulgowy) do 139 i 115 zł.

Planując koszty, warto uwzględnić także przekąski na mieście (lody, gofry etc.).

Koszt wakacji na Mazurach

Najtańsze noclegi znajdziesz w prywatnych kwaterach i pensjonatach. Za tygodniowy pobyt dla 4-osobowej rodziny zapłacisz od 1188 zł „w górę”. Koszt tygodniowego pobytu w obiekcie 3-gwiazdkowym to co najmniej 2232 zł, a w 4-gwiazdkowym — ok. 4520 zł. Ceny w restauracjach kształtują się podobnie jak nad Bałtykiem i w Zakopanem. Niedrogi obiad zjesz już za ok. 30 — 40 zł. Odpoczywając na Mazurach, możesz skorzystać z dodatkowych atrakcji. Najpopularniejsze to:

 • park wodny Tropikana ze zjeżdżalniami i grotą solną — ok. 70 zł dla osoby dorosłej i 35 zł dla dziecka za 1,5 h;
 • rejs po jeziorach — w zależności od trasy od ok. 45 do 70 zł za osobę;
 • park linowy w zależności od trasy od ok. 30 do 60 zł za jedno przejście.

Wakacje all inclusive w Polsce — czy warto?

Nie wszyscy wiedzą, że wakacje all inclusive są dostępne nie tylko za granicą, ale także w Polsce. To dobre rozwiązanie na spędzenie rodzinnych wakacji z małymi dziećmi oraz dla osób, które chcą odpoczywać, leżąc na plaży. Jak kształtują się ceny wakacji z wyżywieniem dla rodziny?

 • Nad Bałtykiem ceny wakacji all inclusive wahają się od ok. 11 141 zł do 15 760 zł.
 • Koszt pobytu ze śniadaniem i obiadokolacją w Tatrach kształtuje się od ok. 3917 zł „w górę”.
 • Za tygodniowe wakacje w hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją na Mazurach zapłacisz od ok. 6028 zł do 6522 zł.

Pożyczka na wakacyjny wyjazd — tak czy nie?

Jeśli planujesz wakacje z rodziną w Polsce, ale nie wszystkie wydatki jesteś w stanie pokryć z bieżących środków finansowych, możesz rozważyć szybką pożyczkę online. Są to pożyczki ekspresowe. Wniosek wypełnisz w ciągu zaledwie kilku minut, korzystając z komputera lub smartfona z dostępem do Internetu, decyzja jest błyskawiczna, równie szybko pieniądze wypłacane są na konto. Dodatkowo, np. Vivus ma ofertę pierwszej pożyczki RRSO 0% na 61 dni – jeśli więc jeszcze nie pożyczałeś nigdy w vivus.pl, możesz skorzystać z tej wyjątkowej oferty.

Pamiętaj jednak pożyczka na wakacje okaże się dobrym pomysłem wyłącznie w sytuacji, jeśli będziesz w stanie zwrócić pieniądze w terminie. Opóźnienia w spłacie mogą narazić cię na utratę płynności finansowej i dodatkowe koszty.

Źródła:

https://pollster.pl/case_study/polacy_na_wakacjach