5/5 - (1 vote)

Jedną z kluczowych cech każdego slotu jest liczba linii wygrywających. Jest to pewna kombinacja, którą należy wylosować na bębnach, aby zdobyć wygrane. W kasyno online GGbet znajdziesz gry o różnej licznie linii wypłat, które oferują graczom niezapomniane doświadczenie hazardowe. Zanim zaczniesz grać na tych automatach, warto sprawdzić podstawowe zasady tej cechy. Poniżej przygotowaliśmy materiał, w którym opiszemy wszystkie podstawowe informacje na temat linii wypłat w grach slotowych.

Jak działają linie wypłat

Linie wygrywające, zwane również liniami wypłat, to wzory symboli na bębnach, które tworzą kombinacje zwycięskie. Aby otrzymać nagrodę pieniężną, po zatrzymaniu bębnów określona liczba identycznych ikon musi ułożyć się w linii wypłaty — to główna zasada. Wzory (szablony) linii wygrywających są opracowywane przez twórcę gry. Liczba symboli w linii zależy od wielkości nagrody. Im jest ich więcej, tym korzystniej finansowo dla gracza. Jeden spin może przynieść kilka łańcuchów nagród.

Aktywne linie mogą przecinać pole gry na różne sposoby: w linii prostej lub zygzakiem. Linie wypłat są niewidoczne przed i w trakcie obracania się bębnów. Kiedy jednak uformuje się zwycięska kombinacja, jest ona zwykle w jakiś sposób wyróżniona na ekranie — użytkownik wyraźnie rozumie, jaki konkretny schemat doprowadził go do zwycięstwa i ile za to otrzyma.

Linie wypłat w automatach mechanicznych i wirtualnych

Pierwsze gry slotowe pojawiły się ponad 100 lat temu. Wtedy były to klasyczne automaty zwane jednorękimi bandytami. Były to maszyny z 3 bębnami i dźwignią. Ich cechą szczególną było to, że posiadały tylko jedną linię wypłat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku nowoczesnych slotów w kasynach online. Wirtualne gry mogą mieć różną liczbę linii wypłat. Jeśli klasyczne automaty miały tylko 3 bębny, nowoczesne mogą mieć inną liczbę: od 3 nawet do 25.

W związku z tym liczba linii wypłat również jest różna. Jeśli w starych automatach była tylko jedna, obecnie gry z jedną linią są rzadkością. Liczba sposobów na wygraną może przekraczać kilka tysięcy. Na przykład Microgaming opracowuje automaty z nawet 1024 zwycięskimi kombinacjami. Sloty Megaways oferują graczom do 117 649 linii wypłat.

Kierunek linii wygrywających

W większości przypadków wygrywające sekwencje są wypłacane od lewej do prawej, ale istnieją też inne opcje. Oto najczęstsze finansowane kierunki:

 

  • od prawej do lewej;

  • w obie strony;

  • w górę i w dół;

  • wszystkie powyższe kierunki jednocześnie.

Zasady tworzenia linii wygrywającej zależą od warunków danego automatu. Dlatego, zanim zaczniesz grać w określone gry, warto zapoznać się z tabelą wypłat. Liczbę linii wypłat, wzory ich tworzenia, koszt symboli i kierunek linii można wstępnie sprawdzić w tabeli wypłat (w menu informacyjnym) konkretnego automatu.

Główne rodzaje linii wygrywających

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre automaty do gier pozwalają graczom na zmianę liczby kombinacji wygrywających, podczas gdy inne nie. Dlatego też rozróżnia się automaty ze stałymi i regulowanymi liniami wypłat:

 

  1. Automaty ze stałymi liniami wypłat. Te gry mają stałą całkowitą liczbę linii wypłat — wszystkie z nich są aktywne podczas każdego obrotu. Gracze nie mają innego wyboru, jak tylko grać na wszystkich liniach przedstawionych w slocie w tym samym czasie, bez możliwości zmniejszenia lub zwiększenia ich liczby.

  2. Automaty z regulowanymi liniami wypłat. Tytuły z regulowanymi liniami wypłat umożliwiają dostosowanie liczby aktywnych linii przed rozpoczęciem rundy. Gracz ma prawo do niezależnego dostosowania nie tylko liczby linii wygrywających, a czasami także wielkości zakładu na linię.

Liczba linii wygrywających na automacie może mieć ogromny wpływ na wygrane gracza, bankroll, a co za tym idzie, przyjemność z samej gry. Na przykład, jeśli automat ma 20 linii wygrywających, a gracz chcesz postawić 1 PLN na każdą z nich, to ostatecznie jeden obrót będzie kosztował 20 PLN. W ten sposób szanse na wygraną znacznie wzrosną. Im mniej linii wygrywających aktywujesz, tym mniejsze będą szanse na wygraną, ale koszt każdego obrotu będzie znacznie niższy i odwrotnie.