3 dni w Rzymie – co warto zobaczyć?

W związku z tym, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, każdego z Was z pewnością również, prędzej czy później, tam doprowadzą. Jeśli na zwiedzanie tego miasta poświęcicie zaledwie kilka dni, niestety trzeba będzie z niektórych rzeczy zrezygnować i wybrać te, które są najważniejsze. Ale bez obaw – 3 dni w Rzymie spokojnie wystarczą, aby zobaczyć to, co najciekawsze. Oto lista najbardziej godnych uwagi miejsc w Wiecznym Mieście.

Zaczynamy od wizytówki miasta – Koloseum, do którego bez problemu można dojechać metrem – wysiada się dokładnie naprzeciw obiektu. Jeśli wcześniej zaopatrzymy się w kartę Roma Pass, uprawniającą do dowolnej liczby przejazdów komunikacji miejskiej oraz darmowego wejścia do dwóch muzeów, możemy ominąć kolejki, które tutaj są chyba najdłuższe. Słynny amfiteatr, wzniesiony w latach 70-80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów pozwoli przenieść się na chwilę do czasów starożytnych. Mimo wielokrotnych trzęsień ziemi przetrwał do czasów obecnych. To miejsce, w którym obywały się m.in. walki gladiatorów i polowania na dzikie zwierzęta mogło pomieścić do 50 tysięcy widzów. We wnętrzu obiektu można podziwiać podziemne labirynty, w których przetrzymywano niewolników. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje ok. 12 euro, a w jego cenie w ciągu dwóch dni można jeszcze zobaczyć Forum Romanum i Palatyn.

Bez tytułu

Po wyjściu z Koloseum, kierując się na południe, dojdziemy do wejścia na Palatyn – jednego z siedmiu wzgórz Rzymu, będącego kolebką cywilizacji rzymskiej, tu bowiem rozpoczęła się historia tego miasta. To tutaj znajdowała się najstarsza rzymska osada (Roma quadrata).

Bez tytułu

Kolejnym obiektem koniecznym do zwiedzenia jest oczywiście Forum Romanum, czyli rzymski rynek, do którego z Palatynu poprowadzą nas drogowskazy. Był to główny ośrodek w starożytnym Rzymie i miejsce najważniejszych wydarzeń religijnych, politycznych i towarzyskich. Najstarszy plac miejski w Wiecznym Mieście był więc miejscem wszelkich zgromadzeń publicznych. Dzisiaj można tu podziwiać ruiny świątyń, bazylik i łuków triumfalnych.

Bez tytułu

Następnie warto udać się na kolejne imponujące wzgórze – Kapitol, które dawniej pełniło funkcję twierdzy i sanktuarium. Na szczególną uwagę zasługuje tu Pomnik Marka Aureliusza wykonany w 175 roku n.e., znajdujący się na słynnym placu Piazza del Campidoglio, wyłożonym kostką kamienną w kształcie gwiazdy.

Bez tytułu

Aby złapać chwilę oddechu warto udać się na Piazza Navona, gdzie można podziwiać trzy zachwycające fontanny: Czterech Rzek, Del Moro i Neptuna. Ale oczywiście nie można zapomnieć o obejrzeniu najbardziej znanej nie tylko w Rzymie, ale i na całym świecie barokowej fontanny di Trevi. Znajduje się ona w centrum, niedaleko Piazza Venzia. Warto wrzucić tam monetę, aby zgodnie z przepowiednią, powrócić do Rzymu.

Bez tytułu

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rzymie są też Hiszpańskie Schody – niby nic nadzwyczajnego, a jednak! To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie, które są stale zapełnione przez turystów i wcale nie łatwo znaleźć dla siebie kawałek przestrzeni. To miejsce nabiera szczególnego uroku nocą, warto więc wybrać się tu po zmierzchu i przy okazji zjeść kolację na słynnym placu Piazza di Spagna. Jeden z wieczorów można też spędzić na Campo de Fiori, który przyciąga turystów tętniącym życiem towarzyskim. Tu znajdują się kluby i liczne restauracje, z których każdy wybierze coś dla siebie.

Bez tytułu

Chyba nikt nie wyobraża sobie odwiedzin w Rzymie bez zwiedzenia Watykanu! Pomimo że to najmniejsze na świecie państwo jeśli chodzi zarówno o powierzchnię, jak i liczbę ludności, to zachwycających obiektów z pewnością nie brakuje. Zwiedzanie zaczyna się od Placu Świętego Piotra, z którego wchodzi się w głąb Watykanu. To tutaj znajduje się najważniejsze w hierarchii kościelnej miejsce – Bazylika Świętego Piotra. To drugi, co do wielkości kościół na świecie, wybudowany w latach 1506-1626. Pod głównym ołtarzem znajduje się grób św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. Bazylikę można zwiedzać codziennie, a wejście jest bezpłatne. Niedaleko znajdują się też Muzea Watykańskie pełne licznych zbiorów zgromadzonych przez kolejnych papieży. Warto jednak wiedzieć, że w niedziele muzea są nieczynne.

Bez tytułu

Okazja!

Rzym - 3 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
3 dni
Przelot i hotel

Rzym - 4 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
4 dni
Przelot i hotel

Rzym - 5 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
5 dni
Przelot i hotel

About Author

client-photo-1
Jakub

Comments

Dodaj komentarz