3 dni w Paryżu – co warto zobaczyć?

Paryż jest miastem, które serwuje ogromną ilość atrakcji, nikogo więc nie dziwi, że co roku jest odwiedzane przez ponad 20 milionów turystów. Wystarczy krótka, weekendowa wycieczka, aby zasmakować niesamowitego uroku stolicy Francji. Prezentujemy Wam najważniejsze miejsca do odwiedzenia – przekonajcie się sami, jak niezwykłe jest słynne miasto położone nad Sekwaną.

Nikogo chyba nie zaskoczy, że pierwszą pozycją na naszej liście jest Wieża Eiffla – symbol nie tylko Paryża, ale całej Francji i najbardziej znany obiekt na świecie. Żelazna Dama została zbudowana w 1889 roku i znajduje się w zachodniej części centrum miasta nad Sekwaną. Powstała w celu upamiętnienia rewolucji francuskiej, która obchodziła setną rocznicę. Miała zostać rozebrana po 20 latach, jednak założyciel – Gustave Eiffel nie chciał do tego dopuścić, doprowadził więc do zbudowania na niej obserwatorium meteorologicznego. Dzisiaj ponad 300-metrowa konstrukcja jest największą atrakcją turystyczną Paryża i Francji, a odwiedzający mogą podziwiać przepiękną panoramę miasta z trzech tarasów widokowych, które znajdują się na różnych wysokościach. Na szczyt można dostać się windą. Tańszą opcją są schody, jednak ponad 1600 stopni prowadzi jedynie do drugiego piętra. Tutaj znajduje się bardzo luksusowa restauracja Le Jules Verne, która łączy mistrzowską kuchnię francuską z zapierającymi dech w piersi widokami. W restauracji obowiązuje strój elegancki.

Aby wejść na wieżę, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest ona stale oblegana przez rzesze turystów – nie można więc uniknąć gigantycznej kolejki. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15 (winda, szczyt) lub 9 euro (schody, II piętro).

Bez tytułu

Kolejnym ważnym symbolem Paryża, znanym przez każdego jest Łuk Triumfalny. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1806, a zakończyła w 1836. Pomnik powstał z inicjatywy Napoleona dla uczczenia wygranej bitwy pod Austerlitz. Obiekt ma 50 m wysokości i 45 m szerokości, a znajduje się na Place Charles de Gaulle, niedaleko słynnych Pól Elizejskich. Od 1920 roku pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Na pomniku wyryte zostały nazwiska napoleońskich oficerów, w tym 7 Polaków, a także nazwy pięciu polskich miast na pamiątkę odniesionych tam zwycięstw. Oprócz tego, powierzchnię pomnika zdobią sceny z bitew napoleońskich.

Na Łuku znajduje się taras widokowy, na który można wejść od 10:00 do 23:00, a cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 9 euro. Z tarasu można podziwiać m.in. bardzo specyficzne i niezwykle chaotyczne rondo z ogromną ilością pasów ruchu.

Bez tytułu

W następnej kolejności warto przespacerować się na Pola Elizejskie. Popularna aleja ma ok. 2 km długości, a znajdują się na niej ekskluzywne sklepy, restauracje, kina, teatry, liczne fontanny, urokliwe szpalery równo przyciętych drzew i oczywiście Pałac Elizejski – siedziba prezydenta Francji i miejsce spotkań Rady Ministrów.

Bez tytułu

Luwr to kolejne miejsce, którego odwiedziny wymagają poświęcenia nieco więcej czasu, z uwagi na długie kolejki i wielkość obiektu. Jest to jedno z największych muzeów na świecie i dawny pałac królewski, warto więc do niego zajrzeć. Muzeum położone jest przy prawym brzegu Sekwany i znajdują się w nim zbiory liczące około trzystu tysięcy dzieł sztuki, które są podzielone na osiem działów: Starożytny Egipt, Starożytny Bliski Wschód, Starożytny Rzym, Starożytna Grecja, Sztuka Islamu, Rzeźba, Rzemiosło Artystyczne, Malarstwo, Rysunek i Grafika. Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w mapę muzeum i zdecydować, co chce się obejrzeć, ponieważ nie sposób zobaczyć wszystkiego, chyba że ma się na to kilka dni. Obowiązkowym dziełem do obejrzenia jest oczywiście Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Bez tytułu

Na wyspie Cite na Sekwanie znajduje się gotycka katedra Notre Dame, znana na całym świecie dzięki powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo. Katedra powstawała w latach 1163-1345, jej budowa trwała więc 180 lat. To ważne, historyczne miejsce, w którym odbywało się wiele uroczystości, m.in. koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza. Niesamowite przestronne wnętrze zachwyca harmonijną symetrią. Szczególne wrażenie na turystach robią przepiękne, kolorowe witraże. Po 387 stopniach można wejść na wieżę, z której rozpościera się zachwycająca panorama miasta.

Bez tytułu

Aby zaznać odrobiny relaksu, warto udać się na rejs po Sekwanie – godzinna wycieczka kosztuje około 14 euro, a statek odpływa mniej więcej co 45 minut. Koniecznie trzeba też wybrać się na piknik z butelką wina i pyszną bagietką w jednym z licznych pięknych, zadbanych i ciekawie zaprojektowanych paryskich parków.

Sprawdź naszą ofertę tanich wycieczek do Paryża:

Okazja!

Paryż - 3 dni

Przelot w obie strony i zakwaterowanie w hotelu.
3 dni
Przelot i hotel

Paryż - 4 dni

Przelot w obie strony i zakwaterowanie w hotelu.
4 dni
Przelot i hotel

Paryż - 5 dni

Przelot w obie strony i zakwaterowanie w hotelu.
5 dni
Przelot i hotel

About Author

client-photo-1
Jakub

Comments

Dodaj komentarz