3 dni w Budapeszcie – co warto zobaczyć?

Położona nad Dunajem stolica Węgier bez wątpienia zachęca do odwiedzin. Nie ma w tym niczego zaskakującego – można tu zarówno odpocząć, jak i doznać niezapomnianych wrażeń. Prezentujemy wskazówki dla tych, którzy chcą zwiedzić Budapeszt.

Wędrując po stolicy Węgier niemal co chwilę napotyka się na kawiarnie, restauracje i stragany z lokalnymi wyrobami. Do spaceru, zwłaszcza nocą, kiedy miasto zachwyca szczególnym nastrojem, zachęcają liczne place, fontanny i pomniki, obecne niemal na każdym kroku. Atrakcji tu nie brakuje, a mając zaledwie 3 dni na pobyt w tak niesamowitym miejscu, trzeba zobaczyć kilka punktów obowiązkowych.

Pierwszym z nich jest słynny Most Łańcuchowy, który jako pierwszy połączył leżące po przeciwnych stronach Dunaju miasta – Budę i Peszt. Most powstawał w latach 1839-49 i został zaprojektowany przez angielskiego inżyniera Williama Tierney’a Clarka. Po obu stronach budowli czuwają wyrzeźbione przez Janosa Marschalko lwy. Most jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się urzekający krajobraz Budapesztu. Po obu stronach mostu znajduje się ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych, skąd można podziwiać przepiękną panoramę.

most 2

To z pewnością najważniejszy, bo wybudowany jako pierwszy most w Budapeszcie, jednak nie jedyny. Na szczególną uwagę zasługują również Most Wolności i Most Elżbiety, który przez długi czas był jedynym, łączącym tak odległe od siebie rzeki.

most elżniety

Niedaleko Mostu Elżbiety znajduje się Wzgórze Gellerta, na którym można podziwiać cytadelę z 1851 roku. Oprócz tego, że to doskonały punkt widokowy, znajduje się tu również muzeum i restauracja. Na wzgórzu warto też zobaczyć Pomnik Wolności, powstały po II wojnie światowej, który przedstawia kobietę, trzymającą w dłoni gałązkę – symbol pokoju.

wzgórze gellerta

Schodząc ze Wzgórza Gellerta można udać się na Wzgórze Zamkowe, na którym nie brakuje atrakcji. Na Placu Świętej Trójcy znajduje się jeden z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich, potocznie nazywany Kościołem Macieja. Miały w nim miejsce koronacje kolejnych królów, począwszy od XIII wieku. Wstęp do niego jest płatny, ale obejmuje również Muzeum Sztuki Eklezjalnej.

macieja 2

Tuż obok kościoła znajduje się słynna Baszta Rybacka, będąca jednym z symboli Budapesztu, która powstawała w latach 1895-1902. Z jej wież i tarasów można podziwiać Dunaj, Wyspę Małgorzaty i Górę Gellerta.

baszta

Oprócz Starego Miasta koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Królewski, który wraz z całym Wzgórzem Zamkowym jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezwykłe barokowe zdobienia oraz liczne pomniki i fontanny sprawiają, że kompleks budynków pałacowych zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. Na pierwszym piętrze znajduje się dawna sala balowa, w której obecnie mieści się gotycki ołtarz. Warto również zwiedzić Kaplicę Zygmunta, Komnatę Habsburgów i Salę Tronową.

zamek królewski

Wstęp do budynków zamkowych jest płatny, jednak z zewnątrz kompleks można podziwiać za darmo. Wokół zamku znajdują się liczne fontanny, a najbardziej widowiskowa jest Fontanna Macieja, przedstawiająca sceny z polowań.

fontanna macieja

Kolejnym punktem jest jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie – Plac Bohaterów, miejsce wielu demonstracji politycznych. Znajduje się tu Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie można podziwiać obszerną kolekcję dzieł. Niedaleko jest również Pałac Ekspozycji z 1895 roku. W centralnej części stoi Pomnik Tysiąclecia – 36-metrowa kolumna z archaniołem Gabrielem na czele.

plac bohatera

W Budapeszcie znajdzie się również coś dla marzących o chwili wytchnienia i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Takim miejscem jest Wyspa Małgorzaty, obfitująca w obszerne trawniki, ścieżki rowerowe oraz liczne baseny i boiska. To doskonałe miejsce na piknik, ponieważ nie brakuje tu urzekających i zadbanych ogrodów. Dla miłośników zwiedzania również coś się znajdzie – można zobaczyć ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów oraz ruiny klasztoru Dominikanów.

Sprawdź naszą ofertę tanich wycieczek do Budapesztu:

Okazja!

Budapeszt - 3 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
3 dni
Przelot i hotel

Budapeszt - 4 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
4 dni
Przelot i hotel

Budapeszt - 5 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
5 dni
Przelot i hotel

About Author

client-photo-1
Kaja

Comments

Dodaj komentarz