3 dni w Atenach – co warto zobaczyć?

Stolica Grecji imponuje bogatą historią i ogromną ilością zabytków. W ciągu zaledwie 3 dni nie sposób zobaczyć wszystkiego i potrzeba co najmniej kilkunastu takich wyjazdów, aby całkowicie poznać Ateny. Mając niewiele czasu trzeba się zdecydować na najbardziej spektakularne miejsca, których wybór właśnie Wam prezentujemy.

Akropol. Od tego najlepiej rozpocząć cudowną przygodę z Atenami – w końcu to jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, będące wizytówką miasta. Dawne miejsce kultu religijnego i główny ośrodek władzy przyciąga niemal każdego turystę, odwiedzającego Grecję. Warto założyć wygodne obuwie, ponieważ wokół Akropolu znajduje się znaczna część zabytków, a dobrze rozplanowany spacer pozwoli obejrzeć jak najwięcej.

Bilet co prawda nie należy do najtańszych, ale kupując go, mamy szansę zwiedzić naprawdę dużo. Na co zwrócić szczególną uwagę? Propyleje, od których rozpoczyna się zwiedzanie, były dawniej główną, podwójną bramą, prowadząca na Akropol, na której w V w. p.n.e. wystawiano malowane na drewnie i marmurze obrazy. Tuż za nią znajduje się słynna, niewielka świątynia Ateny Nike.

 

swatynia-nike

 

Koniecznie trzeba zwiedzić też Partenon, najbardziej znany obiekt w całej Grecji i najlepiej zachowaną świątynię na Akropolu. Budowana przez 10 lat i rzeźbiona przez wybitnego Fidiasza dziś przyciąga tłumy turystów i budzi ogromny podziw u każdego zwiedzającego.

 

partenon

 

Kolejną imponującą świątynią na Akropolu, znajdującą się obok Partenonu jest Erechtejon – budowla w stylu jońskim wzniesiona w latach 421-405 p.n.e. na cześć jednego z pierwszych władców ateńskich – Erechteusa. To tutaj rośnie słynne drzewko oliwne zasadzone, przez Atenę, która walczyła z Posejdonem o pierwszeństwo władania nad Attyką.

 

erechejton

 

Na Akropolu znajduje się również godne uwagi Nowe Muzeum Archeologiczne z 2009 roku (południowo-wschodnia część Akropolu), gdzie można podziwiać liczne skarby znalezione w tych okolicach, elementy dekoracyjne świątyń i przedmioty codziennego użytku. Natomiast bardziej wymagający turyści i miłośnicy muzeów powinni odwiedzić Stare Muzeum Archeologiczne (wschodnie zbocze Akropolu), założone w 1874 roku, w którym liczba eksponatów jest ogromna, a na obejrzenie wszystkiego potrzeba trochę więcej cennego czasu.

W części południowo-wschodniej Akropolu znajduje się też Teatr Dionizosa, z ogromną widownią, składającą się z 81 rzędów, z których każdy mógł pomieścić co najmniej 200 osób, a więc łącznie mogło tu zasiąść około 17 tysięcy widzów! To tu wystawiano dzieła najsłynniejszych greckich tragików – Sofoklesa, Eurypidesa i Ajschylosa.

 

teatr-dionizosa

 

Kolejnym obowiązkowym punktem jest grecka Agora, znajdująca się u podnóża Akropolu. Było to ważne miejsce spotkań wszystkich obywateli, najważniejszy punkt miasta, centrum polityczne, handlowe i administracyjne. To tu skupiało się całe życie polityczne starożytnych Aten. Stąd można udać się na cmentarz Keramikos, gdzie chowani byli wybitni Ateńczycy (większość tablic nagrobnych znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym).

Nie należy zapominać również o Atenach rzymskich i słynnym Łuku Hadriana, który oddzielał je od Aten antycznych. Na szczególną uwagę zasługuje tu Olimpiejon, ogromna świątynia wzniesiona na cześć Zeusa Olimpijskiego, której budowa rozpoczęła się w VI w. p.n.e.

 

luk-hardiana

 

Po satysfakcjonującym, choć z pewnością wyczerpującym zwiedzaniu warto udać się na typowo grecką ucztę. Jednym z najsłynniejszych greckich przysmaków jest polecane przez wszystkich sovlaki – tzatziki z mięsem i warzywami zawinięte w pitę. W centrum znajduje się też ogromna liczna kawiarni, w których można wypić dobrą, tanią kawę. Warto również spróbować typowego greckiego wina, które idealnie komponuje się z przyrządzanymi przez Greków posiłkami.

Sprawdź naszą ofertę tanich wycieczek do Aten:

Okazja!

Ateny - 3 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
3 dni
Przelot i hotel

Ateny - 4 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
4 dni
Przelot i hotel

Ateny - 5 dni

Przelot w obie strony i hotel ze śniadaniami.
5 dni
Przelot i hotel

About Author

client-photo-1
Jakub

Comments

Dodaj komentarz